Oι εκπαιδευτικοί αποκτούν οργανική θέση στο σχολείο

SNAG_Program-0340

Με μια δήλωση που έκανε ο υπουργός παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλος στην εφημερίδα Παραπολιτικά, στην προσπάθεια του να καθησυχάσει την εκπαιδευτική κοινότητα, δήλωσε ότι ¨από το Σεπτέμβριο όλοι οι εκπαιδευτικοί αποκτούν οργανική θέση στο σχολείο , χωρίς όρια ωρών και γραφειοκρατικά τερτίπια τοποθέτησης που γεννούν   ανασφάλεια και αδιαφάνεια¨.

Επίσης δήλωσε σχετικά με τις κινητοποιήσεις που ετοιμάζει η ΟΛΜΕ ότι «δεν αντέχει η ελληνική κοινωνία τεχνιτές οξύνσεις και συνδικαλιστικές ασκήσεις».

Και μετά από την συνεχόμενη άρνηση του να αναφερθεί για τους αναπληρωτές για πρώτη φορά παραδέχτηκε ότι <<πράγματι η νέα σχολική χρονιά θα ξεκινήσει με 10.000 λιγότερους αναπληρωτές, ως αποτέλεσμα αναπόφευκτης δημοσιονομικής πολιτικής>>