Oι προτάσεις των παρατάξεων προς τις ΓΣ των καθηγητών

olme  Μετά την γενική συνέλευση που πραγματοποίησε το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ δεν κατέληξε σε ενιαία πρόταση για την μορφή της κινητοποίησης του κλάδου.
   Οι προτάσεις που κατατέθηκαν στο Δ.Σ. ήταν διαφορετικές και προβλέπουν κλιμάκωση.
   Γι αυτό αποφασίστηκε οι προτάσεις αυτές να κατατεθούν στις Γενικές Συνελεύσεις των ΕΛΜΕ και εκεί θα αποφασιστεί για την προσφορότερη πρόταση στο πρόγραμμα δράσης.
Οι ΕΛΜΕ θα συνεδριάσουν στις 4 και 5 Σεπτεμβρίου.
     Το ΔΣ της ΟΛΜΕ θα συνεδριάσει εκ νέου στις 9 Σεπτεμβρίου με τους προέδρους των ΕΛΜΕ για την οριστική απόφαση.

Παρακάτω παραθέτουμε τις προτάσεις των παρατάξεων που συμμετέχουν στο ΔΣ της ΟΛΜΕ προτείνουν :

Του ΣΥΡΙΖΑ (3 έδρες στο ΔΣ) πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες από τις πρώτες ημέρες του σχολικού έτους.
Η παράταξη  ΑΝΤΑΡΣΥΑ (2 έδρες) απεργία διαρκείας από τις πρώτες ημέρες του σχολικού έτους.

Η  ΔΑΚΕ (3 έδρες) μια 48ωρη απεργία 12 και 13 Σεπτεμβρίου και στη συνέχεια νέα Γενική Συνέλευση, επανεκτίμηση της κατάστασης και κλιμάκωση κινητοποιήσεων.
Το ΠΑΜΕ (του ΚΚΕ) μια 48ωρη απεργία.
Η  ΠΑΣΚ (με 1 έδρα) προτείνει  δύο 48ωρες απεργίες, 18 και 19 Σεπτεμβρίου και 25 και 26 του ίδιου μήνα.