ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΔΗΜΑΡΧΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 7-9-2015

Την Δευτέρα 7-9-2015 έγινε συνάντηση της ΕΛΜΕ με τον δήμαρχο Κορυδαλλού κατά την οποία θέσαμε τα εξής θέματα:

? Έγκαιρη προετοιμασία κτιριακών εγκαταστάσεων για την νέα σχολική χρονιά

? Αλλαγή της αίθουσας εκδίκασης της «Χρυσής Αυγής»

? Συνεχής και απρόσκοπτη χρηματοδότηση των σχολικών μονάδων

? Σχολικοί φύλακες για όλες τις σχολικές μονάδες

Για τα θέματα αυτά η ενημέρωση που είχαμε από τον Δήμαρχο ήταν ότι:

? Όλα τα κτίρια θα βαφτούν εγκαίρως (πριν τον αγιασμό) εσωτερικά και όπου χρειάζεται εξωτερικά.

? Για τη δίκη της «Χρυσής Αυγής» δυστυχώς έχει οριστεί δικάσιμος την μέρα του αγιασμού. Ο Δήμαρχος έχει προβεί σε όλες τις δυνατές ενέργειες για την αλλαγή της εν λόγω ημερομηνίας. Επίσης έχει την πληροφόρηση ότι η νέα αίθουσα θα είναι έτοιμη στις 20 Σεπτεμβρίου και μετά θα πρέπει να οριστεί ως αίθουσα για την δίκη της «Χρυσής Αυγής»

? Όσον αφορά την χρηματοδότηση των σχολικών μονάδων μας ενημέρωσε ότι γενικότερα ολόκληρη η χρηματοδότηση των δήμων έχει πάει πίσω και αυτό συμπαρασύρει και τις σχολικές μονάδες.

? Οι διαθέσιμοι σχολικοί φύλακες (7) μοιράστηκαν με κριτήρια το μέγεθος των σχολικών μονάδων. Επίσης δόθηκε και ένα φύλακας που θα εποπτεύει τον χώρο των 88 στρεμμάτων τις απογευματινές ώρες.