ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΥΛΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2ο ΣΔΕ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ? ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας των Φυλακών Κορυδαλλού (2o Σ.Δ.Ε. Κορυδαλλού ? «Γεώργιος Ζουγανέλης») είναι ίσως η μόνη σοβαρή προσπάθεια επανένταξης των κρατουμένων που γίνεται από την πολιτεία.

Οι συνάδελφοι σε αυτό το σχολείο, που λειτουργούν σε αντίξοες συνθήκες και με πολύ εθελοντική εργασία, ζήτησαν την βοήθειά μας γιατί η χρηματοδότηση τους από το Υπουργείο Δικαιοσύνης δεν επαρκεί. Χρειάζονται υλικά για να δουλέψουν:

α) Γραφική ύλη (τετράδια απλά, φάκελοι με λάστιχο, στυλό, μαρκαδόροι για λευκό πίνακα κλπ)

β) Αναλώσιμα φωτοαντιγραφικών και εκτυπωτών (χαρτί, μελάνια κλπ)

γ) Ηλεκτρονικές συσκευές (σκάνερ, εκτυπωτές, ηχεία για υπολογιστές, φορητά συστήματα ήχου, κάμερα, φωτογραφική μηχανή).

Είναι γνωστό σε όλους ότι τα σχολεία μας ήδη υποχρηματοδοτούνται και πολλά από τα προαναφερόμενα λείπουν και από τα δικά μας σχολεία. Μέσα σε αυτή την δύσκολη συγκυρία ας προσφέρουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε, ακόμα και ένα πακέτο χαρτί.

Τα υλικά θα συγκεντρωθούν στο 5ο ΓΕΛ Κορυδαλλού (Σολωμού 2-4). Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με τα μέλη του Δ.Σ. στο belmepeiraia@yahoo.gr ή στο τηλ. 2104967670 (5ο ΓΕΛ) ή μέσω facebook στη σελίδα www.facebook.com/belmepeiraia